Otomobil Yedek Parçalarında Orijinal Ürün mü Yan Sanayi Ürün mü?

06 Kasım 2015
Otomobil Yedek Parçalarında Orijinal Ürün mü Yan Sanayi Ürün mü?

Oto parçacılarında ise "yan sanayi" terimi yukarıda belirtildiği gibi orijinal yedek parça üreticilerinin dışında, aynı parçayı üreten farklı şirketler için kullanılır. Bu üretici şirketler, otomobil üreticisi şirketten bağımsız olarak bu parçaları ürettiklerinden genelde daha kalitesiz parçalar üretmektedirler.

Otomobil şirketleri ve kullanılan sarf malzemelerinin üreticileri kullandıkları parçaların orijinallerini dışarıya satmazlar, üreticilerin fiyatlarının düşük olmaması dolayısıyla bu parçalara satın alamayanlar için daha ucuza mal eden ve "yan sanayi" tabir edilen bir pazar kurulmuştur. Fakat burada kanunlar devreye sokulur ve yan sanayi üreticilerinin orijinalinin birebir imitasyonu şeklinde yapılmasını engeller. Bu şartlar altında yan sanayi üreticileri ufak tefek oynamalar ve farklılıklar katarak aynı parçayı üretirler. Bu yüzden yan sanayi parçaları orijinalleri gibi olamamaktadır, bazılarının ölçüsünde 2mm fark olur, bazılarının malzeme kalitesinde farklılık olur, bu durumda maliyetinin yüksek olmaz ve dolayısıyla ufak tefek hatalar göze alınarak yan sanayi kullanılır.

Araç üreten ya da ithal eden şirketin kutusunda satılan ya da garantisi araç ithalatçısı tarafından sağlanan ve aracı üreten şirketin aracında kullandığı parçaların değişimi için önerdiği parçalara, orijinal parça denir.

Orijinal parça konusunda piyasada yanlış olan birçok yaygın sav vardır. Bunları teker teker ele almakta fayda var.

"Yan sanayi parçaları orijinal parçalara nazaran kalitesiz parça demektir" Kanısı

Tamamen yanlış bir kanıdır. Örnek vererek bu konuyu açıklayalım. Dünyanın sayılı far üreticilerinden Hella ve Valeo ile örneğinde olduğu gibi; Lucas Rover markasının 220 Serisi araçlarına stop lamba üretmiştir. Yani yan sanayi ekipman üretimi gerçekleştirirken üretimlerindeki başarılarından ötürü kendi ürettikleri ürünler orijinal ekipmanı oluşturmuştur. Ancak bu zeminde de 400 Serisi araçların stop lambalarında, orijinal ekipmanı Valeo'nun oluşturduğu ekipmanlardır. Valeo bir aftermarket (araç satışı sonrası) pazarına hitap edebilmek için ek olarak yeni bir proje açmış ve 220 serisi araçların stop lambasını da üretmiş, bunları da Valeo kutusuyla satmaktadır. Böyle bir zeminde genel olarak değerlendirme yapıldığında Hella 220 serisi için orijinal ekipman 400 Serisi için yan sanayi ekipmandır. Bu Hella`nın 400 Serisi için kaliteli olmayan ürün ürettiği anlamına gelmez.

"Orijinal ekipman hep pahalıdır." Kanısı

Bu da yanlış bir kanıdır. Kimi zaman orijinal parçalar yan sanayi parçalarından daha ucuz olabilir. Bu tamamen piyasa şartları içinde gelişen bir olaydır. Teorik olarak Hella şirketinin kutusunda satılan far, Rover şirketinin kutusunda satılan fardan pahalı olmamalıdır. Fakat bazen araç üreticileri rekabet şartları gereği fiyatlarını kar marjlarında yaptıkları oynamalarla düşük tutabilmektedirler.

 

 

 

"Orijinal parça üreticileri araç üreticilerine kaliteli, piyasaya kaliteli olmayan mal veriyorlar." Kanısı

Yanlış bir kanıdır. Bu olay piyasada çok tartışılan bir konudur. Bir parça üreticisinin Rover için ürettiği ürünlerini kaliteli, piyasa için (kendi kutusunda satmak üzere) ürettiği ürünlerin için "daha az kaliteli" olduğu tartışılmaktadır.

Bunun tek istisnası şöyle olabilir. Bir üretici araç üreticisi için, ürettiği ürünün "daha uzun kullanımlı" olmasını kendine özel bir takım formüllerle sağlayabilir. Ancak aftermarket piyasasında ürünün belirli bir süre çalışıyor olması yeterli görülür. Özellikle debriyaj balatası, fren balatası gibi aşınma temelli ürünlerde bu duruma rastlanabilir.

Arotomarket Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.