x
(0) Ürün ( TL)
sepete git
Blog Kategorileri
Haftanın Ürünleri
  • İthal 206 HATCHBACK ARKA BAGAJ ÇITASI YAN SANAYİ 1997 - 2008 İthal 206 HATCHBACK ARKA BAGAJ ÇITASI YAN SANAYİ 1997 - 2008 64,90 TL
  • İthal PEUGEOT 206 HATCHBACK ARKA BAGAJ ÇITASI NİKELAJLI İthal PEUGEOT 206 HATCHBACK ARKA BAGAJ ÇITASI NİKELAJLI 0,00 TL
  • ELF ELF 80W ŞANZIMAN YAĞI 3 LİTRE ELF ELF 80W ŞANZIMAN YAĞI 3 LİTRE 69,90 TL
  • ELF ELF 5W30 MOTOR YAĞI 5 LİTRE ELF ELF 5W30 MOTOR YAĞI 5 LİTRE 209,90 TL
  • ELF ELF MOLİGRAF F1 5W-40 MOTOR YAĞI 4 LİTRE ELF ELF MOLİGRAF F1 5W-40 MOTOR YAĞI 4 LİTRE 139,90 TL

2015 Kasım 19

ARAÇ MUAYENESİNDE ENGELE TAKILAN DURUMLAR NELERDİR? 4.5 100

Araç muayenesi yapılırken bu muayene işlemine engel teşkil edecek bazı hususlar vardır. Bu hususlar tespit edildiğinde muayene işlemi yapılmamaktadır. Her sürücünün bu hususların neler olduğunu bilmesinde fayda vardır. Aksi takdirde aracınız muayene edilmez. Öncelikle araç muayenesi için ibraz edilmesi gereken bazı belgeler istenmektedir.

Yasal zorunluluk kapsamında istenen bu belgeler sunulamadığı takdirde, yine aracın muayene işlemi gerçekleşmez. En başta aracınızın ruhsatı yani trafik tescil belgesi ve / veya motorlu araç trafik belgesi muayene sırasında mutlaka yanınızda olmalıdır. Satış ve devir işlemlerinde, Tecil Belgesi noter tarafından alındığı için yenisi düzenlenene kadar noter tarafından verilecek olan ve geçerlilik tarihi dolmamış bir belge olan EK-44 Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge’nin mutlaka muayene sırasında yanınızda olması gerekmektedir.

 Trafik sigortanızın tarihini de muayene öncesi kontrol etmelisiniz. Bu sigorta, yolcu taşımada kullanılmayan araçlar hariç tüm diğer araçlar için zorunlu bir belgedir.  Geçerli  egzoz gazı emisyon ölçümünün olmaması da aşır kusur olarak geçmektedir. Araç muayenesine gelmeden önce egzoz gazı emisyon ölçümü tarihi kontrol edilmelidir. TÜVTÜRK istasyonlarından bu hizmeti alabilirsiniz. Muayeneye getireceğiniz araç size ait değilse, T.C Kimlik nosunu gösteren nüfuz cüzdanı, ehliyet veya pasaportunuzu yanınızda getirmeniz gerekmektedir. LPG / CNG’ li araçlar muayeneye gelirken tankın üzerinde bulunan bilgi etiketindeki bilgilerinin okunur olması gerekmektedir. Ayrıca yine zorunlu evraklardan olan Montaj Tespit Raporu ve Gaz Sızdırmazlık Raporu gösterilmelidir.

 LPG/CNG’li aracın, ‘’Sıvı Gaz Sistemi onaysız’’ gibi bir kusuru varsa muayene tekrarına veya yeni bir muayeneye gelirken tekrar düzenlenmiş Montaj Tespit Raporu ve sızdırmazlık raporu getirilmesi gerekmektedir. Çünkü İlk muayenesinde getirilen rapor geçerliliğini yitirmiştir. İlk muayenelerinde LPG/CNG sistemine ait başka bir ağır kusur almamaları durumunda, istenen Yeni Tarihli Gaz Sızdırmazlık raporu da muayene tekrarına veya bir sonraki muayenede lazım olmaktadır. Bu evrak, ibraz edilmeyen araca hizmet verilmemektedir. Tadilat yapılan ve tadilat sonrası muayenesi yapılacak araçlar için, bütün bu belgelere ek olarak; yetkili bir mühendis tarafından çizilmesi gereken onaylı bir tadilat projesi ve hesapları, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyon’una bağlı odalardan bir ismi de EK-1 belgesi olan Trafik Tescil Müracaat ve İşlem Formu gibi belgelerinin asılları hazırda tutulmalıdır.

 Muayene öncesi veya muayene işlemi sırasında,  tehlike arz edebilecek büyüklükte yakıt ya da gaz kaçaklarının tespit edilmesi halinde, araç yüksekliği eğer AİTM yönetmeliğine uygun değilse, aracın muayene istasyonunun tavanına çarpma gibi bir ihtimali taşıması durumunda; araç muayene park sahasına gelmiş ancak muayene öncesi herhangi bir nedenden ötürü çalıştırılamamış araçlar; yakıt tankerleri, tıbbi atık taşıma araçları vb tehlikeli madde taşıyan araçlar tespit edildiğinde araç muayene işlemi  yapılamaz. Aracın periyodik muayene, onarım sonrası muayene ve muayene tekrarı gibi durumlarda aranılan muayene istasyonuna yeniden getirilmesi gerektiğinde kişilerin uygun olan belgeleri eksiksiz olarak yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. 

 Araç muayenesi öncesi randevu almanız gerekmektedir. Aracınızın borç durumunu kontrol etmelisiniz. Trafik cezası ve OGS kaçak geçiş cezası gibi borçları olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Borçları olan hiçbir aracın muayenesi yapılamaz. Geçerli bir egzoz gazı emisyon ölçümü aracınız muayenede ‘’Ağır Kusurlu’’ olarak değerlendirilir. Aynı zamanda bir vekalet durumu mevcutsa, vekalet durumu kontrolü de yapmanız gerekmektedir. Aracınızda bulundurulması gereken ilkyardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı, stepne gibi ekipmanları mutlaka kontrol etmelisiniz. Zorunlu ekipmanların adetleri ve özellikleri, araç sınıfına ve aracın kullanım amacına göre değişkenlik göstermektedir.

Paylaş
Beğen
Arotomarket Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.