x
(0) Ürün ( TL)
sepete git
Blog Kategorileri
Haftanın Ürünleri
  • İthal 206 HATCHBACK ARKA BAGAJ ÇITASI YAN SANAYİ 1997 - 2008 İthal 206 HATCHBACK ARKA BAGAJ ÇITASI YAN SANAYİ 1997 - 2008 64,90 TL
  • İthal PEUGEOT 206 HATCHBACK ARKA BAGAJ ÇITASI NİKELAJLI İthal PEUGEOT 206 HATCHBACK ARKA BAGAJ ÇITASI NİKELAJLI 0,00 TL
  • ELF ELF 80W ŞANZIMAN YAĞI 3 LİTRE ELF ELF 80W ŞANZIMAN YAĞI 3 LİTRE 69,90 TL
  • ELF ELF 5W30 MOTOR YAĞI 5 LİTRE ELF ELF 5W30 MOTOR YAĞI 5 LİTRE 0,00 TL
  • ELF ELF MOLİGRAF F1 5W-40 MOTOR YAĞI 4 LİTRE ELF ELF MOLİGRAF F1 5W-40 MOTOR YAĞI 4 LİTRE 139,90 TL

2015 Ocak 27

Motor Contasının Yandığı Nasıl Anlaşılır? 4.5 100

Bu durumları önceden bilmemiz bize büyük yarar sağlar. Bunun nedeni eğer conta yanmışsa ve biz hala arabayı kullanmaya devam edersek, motorda bulunan yağ ile suyun karışmasına yol açarız. Yağ ile su karıştığında yağ kayganlığını kaybeder ve motor pistonlarının sağlıklı çalışmasını engeller. Kısa bir süre sonra da motor tamamen işlevini yitirir ve çalışmaz hale gelir.


Motor contasının yanmasının en büyük belirtilerinden biri hararettir. Aracınız eğer zorlanmadığı halde hararet yapıyorsa büyük ihtimal contanız yanmış olabilir. Hararetin sebebi motorsa yeteri kadar suyun devirdaim yapmamasıdır. Bu durumda ilk olarak radyatörde bulunan suyun azalıp azalmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer su veya antifriz koyduğunuz halde kısa süreli kullanmanız sonucu su eksiltiyorsa ya bir yerde kaçak vardır ya da conta yanmıştır. Su pompalayan boruları kontrol ettiğiniz halde eğer bir kaçak bulamıyorsanız en yakın servise gidip conta testi yaptırmalısınız.

Genişleme kabınızdaki suyun renginde bir değişiklik varsa bu da contanın yanmış olma ihtimalini ortaya çıkarmaktadır. Boşaltma kabındaki su yarım sarımtırak bir renk almışsa ve köpüklenme görünüyorsa yine contadan şüphelenebilirsiniz.

Motor yağınızı kontrol etmelisiniz. Yağ kontrol çubuğundaki yağı parmaklarınız ile kayganlığını test edebilirsiniz. Eğer yağ gerekli olan kayganlığını kaybetmişse büyük ihtimal yağ ile su karışmıştır. Bunun sebebi de yine contanın yanmış olmasıdır.

Egzoz çıkışından eğer beyaz duman geliyorsa bu da contanın yandığının bir göstergesidir. Bu durumda motor egzozdan su da atacaktır.

Burada yazılanları kontrol ettikten sonra eğer birinde problem bulursanız hemen servisinize göstermelisiniz. Bu sorunlara rağmen arabanızı kullandığınız sürece motorunuza her zaman zarar vermiş olacaksınız. Problemin çözülmemesi durumunda motorunuz kullanılamaz hale gelebilir. Motor Conta fiyatları aracın modeline göre değişmektedir. Eğer aracınız hararette yapmışsa üst ve alt kapaklarda da yamulma olmuşsa bu fiyatlar biraz daha artmaktadır. Bu yüzden aracınızın her zaman yağ ve su kontrollerini düzenli olarak yapmanız gerekmektedir.

 

Paylaş
Beğen
Arotomarket Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.